overlay

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM)

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM)


Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM), Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti işbirliğinde yürütülen bir eğitim programı modelidir. Tütün, Alkol, Madde, Teknoloji bağımlılığı türleri ve Sağlıklı Yaşam ile ilgili olarak başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun genelinde farkındalığın artırılması ve bu hedef kitlenin sağlıklı yaşam prensiplerine yönelik bilgilendirilmesi ile bağımlılık türlerinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Bu program çerçevesinde 34.796 rehber öğretmen vasıtasıyla her yıl 10 milyon öğrenci ve 3 milyon yetişkine ulaşılmaktadır. Ülke çapında Halk Eğitimi Merkezleri aracılığı ile yaygınlaştırılarak öncelikle öğrencilere ardından toplum geneline ulaşacak olan TBM, kurumsal iş birlikleri ile de bağımlılıkla mücadele çalışmalarını genişletmektedir.

Aynı zamanda TBM içerikleri dijitalleştirilerek Yeşilay Uzaktan Eğitim Platformu’nda kullanıcılara sunulmuştur. Platformda öğretmenler, öğrenciler, bağımlılık profesyonelleri ve bağımlılıklarla ilgili bilgi almak isteyen herkes için hazırlanmış etkinlikler, videolar ve interaktif içerikler bulunmaktadır. Bu içeriklere platforma kayıt olan her katılımcı ulaşabilmektedir. Ayrıca EBA ile de entegre olan platforma öğrenciler ve öğretmenler EBA hesap bilgileriyle erişebilmektedir.


Detaylı bilgi için:https://tbm.org.tr
Yeşilay Uzaktan Eğitim Platformu'na erişmek için:  https://uzaktanegitim.yesilay.org.tr