overlay

Bağımlılıkla Mücadele İl/İlçe Çalıştayları Değerlendirme Şûrası Ankara’da Başladı

602b90fd-e338-4e6a-96f9-af96a2078ebf.jpg


“Bağımlılıkla Mücadele İl/İlçe Çalıştayları Değerlendirme Şûrası” Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı Fuat Oktay ile Sağlık Bakanı ve Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu Koordinatör Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açılış konuşmalarıyla başladı. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Bağımlılıkla Mücadele İl/İlçe Çalıştayları Değerlendirme Şûrası’nın açılış konuşmasında madde ve davranış bağımlılıklarının tüm dünyada toplumların karşı karşıya kaldığı küresel sorunlardan biri hâline geldiğini, Dünya Sağlık Örgütü bağımlılık araştırmalarına göre 15-24 yaş grubunun yaşadığı kazalar, intihar olayları ve cinayete bağlı ölümlerin dörtte üçünün sebebinin çeşitli bağımlılıklar olduğunu ifade etti. Oktay, milletimizin bağımlılık eğilimlerinden korunması için geçtiğimiz 20 yılda önemli yasal düzenlemeler yapıldığını, koruyucu önlemleri içeren strateji belgelerinin ve eylem planlarının uygulamaya konulduğunu söyledi. İçişleri, Sağlık ve Millî Eğitim Bakanlıkları başta olmak üzere ilgili kurumların, bağımlılığı önlemek ve ihtiyaç duyulan durumlarda gerekli tıbbi yardımı sağlamak için çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra üniversiteleri, sivil toplum kuruluşlarını ve meslek birliklerini bağımlılıkla mücadele seferberliğine destek vermeye davet eden Oktay, “Bunu milletimiz, ülkemiz ve evlatlarımızın geleceği için yapmalıyız.” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bağımlılıkla Mücadele İl/İlçe Çalıştayları Değerlendirme Şûrası’nın açılışında yaptığı konuşmada gençliğin geleceğimizin teminatı olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlatarak bağımlılıktan uzak, sağlıklı nesiller yetiştirmenin önemini vurguladı. Koca, 81 ilimizde bağımlılıkla mücadele alanında yürütülen tüm çalışmaları ve ilerlemeleri yakından takip edeceklerini, her ilimize özel hesaplanmış risk puanlarını ve saha araştırmalarıyla elde edilmiş verilerdeki değişimi 6 aylık dönemlerle Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kuruluna raporlayarak performans değerlendirmesi yapacaklarını söyledi.

18-19 Ekim 2022 tarihlerinde Ankara’da yapılan Bağımlılıkla Mücadele İl/İlçe Çalıştayları Değerlendirme Şûrası’na Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu Üyesi Bakanlıkların Bakan Yardımcıları, Diyanet İşleri Başkanlığı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Bağımlılıkla Mücadele Teknik Kurulu Üyeleri, Bakanlıkların merkez teşkilat üst yöneticileri, Vali Yardımcıları, İl Sağlık Müdürleri ve Halk Sağlığı Başkanları ile bağımlılık alanında çalışmalar yapan akademisyenler katılıyor.  

Bağımlılığa değil, yaşama sarıl.